Sl. No

Name of Committee

Department

Remarks

1

UG Dean -Gigi Sebastian

2

PG Dean-Dr K Shaji

3

ISO Coordinator-Smt Padmavathi

4

Hostel Warden : Dr Anjana Santhakumar

5

Institute IIIC coordinator: Sri. Raghu kumar C

6

Bus Secretary: Sri Sajeeb

7

TBI Coordinator : Pradeep Bharathan

AE&I

8

EDC Coordinator: Pradeep Bharathan

AE&I

9

College Union Advisors

Union Staff Advisor : Sri Jayakumar

Staff Editor : Smt. Agnes Jacob

10

IPR Cell – Coordinator: Sajeeb

ME

11

Student welfare committee

  1. U G Dean -Dr. Gigi Sebastian (Convener)

CHE

  1. Sri Saigal K K

ME

  1. Sri. Sanjay M B

App Sc.

  1. Sri Jithesh C P

AE&I

  1. Sri. Ammad.K.K

CE

12

Disciplinary Action Committee

  1. Smt. Celine Mary Stuart (Convener)

AE&I

  1. Dr. Renjana Devi

CHE

  1. Dr Sreejith B

ME

  1. Sri. Jayakumar (Staff Advisor)

App Sc.

  1. Sri. Raghu kumar C

CE

13

Antiragging Committee

a) Dr. Renjana Devi (Convener)

CHE

b) Dr. Shaji.K

ME

c)Smt. Celine Mary Stuart

AE&I

d)Sri. Jayakumar(Staff Advisor)

App Sc.

e) Sri. Raghu kumar C

CE

14

Grievances and Appeals Committee

  1. Prof. Shajee Mohan (Convener)

AE&I

  1. Sri. Ammad.K.K

CE

  1. Dr. Pradeep V

ME

  1. Smt. Anuradha N

App Sc.

  1. Suma

ChE

15

Acadamic /Class Monitoring Committee

  1. PG Dean- Dr Shaji K(Convener)

CHE

  1. Dr. Gigi Sebastian

ME

  1. Dr.K M Kouzar

CE

  1. Dr. Deepak K S

AE&I

16

KTU Internal Audit Committee

  1. Prof Raveendran C K (Convener)

ME

  1. Smt Suma K

CHE

  1. Sri Ragesh P P

CE

  1. Smt Agnes Jacob

AE&I

  1. Smt. Anuradha N

App Sc.

17

Ethics Monitoring Committee

  1. Dr. Sajith P P (Convener)

ME

  1. Smt. Beena

App Sc.

  1. Sri Manilal

CHE

  1. Sri. Dileep Kumar

CE

18

Institution Development Committee

  1. Sri. Abdul Raoof (Convener)

CE

  1. Smt. Priyaja. K. V

AE&I

  1. Dr Sajith Babu

ME

  1. Smt. Suji

CHE

  1. Sri. Ragesh P P

CE

19

Placement & Career Guidance Committee

  1. Sri Ansu (Placement Officer)

CE

  1. Sindhu N (Placement Coordinator)

ChE

  1. Sri. Sreejith S (Training Coordinator)

AE&I

  1. Sri Pramode Das

ME

  1. Smt. Sreela P.K.

20

Counselling and Guidance Cell

  1. Dr Praseetha Nair (Convener)

CHE

  1. Sri Saigal K K

ME

  1. Sri Sujith Kumar

AE&I

  1. Sri. Ammad.K K

CE

  1. Smt. Sindhu P (Research Scholar)

AE&I

21

Alumni Association Committee

  1. Sri. Dileep Kumar. P.G (Convener)

CE

  1. Smt. Sajitha.C.M(Treasurer)

CHE

  1. Smt. Shyja M

CHE

  1. Dr. Sajith Babu

ME

  1. Smt Shanthini

AE&I

22

Library Committee

  1. Prof Sreelekha M G (Convener)

CE

  1. Sindhu N

CHE

  1. Smt. Beena

App Sc.

  1. Dr S Jaseela

ME

e) Smt. Priyaja.K.V

AE&I

23

Maintenance and safety

  1. Smt Silpi (Convener)

AE&I

  1. Dr. Beula

CHE

  1. Sri. Balakrishnan

Ist grade , ME

  1. Smt Alphonsa

Ist grade , AE&I

  1. Sri. Jayarajan

TI, CE

  1. Sri Jinesh V C

TI Che

24

Website/networking/CCF/E-journal

  1. Dr.Meenakshi (Convener)

AE&I

  1. Sri. Sivadasan

AE&I

  1. Sri BrijMohan

AE&I

  1. Dr Sajith P P

ME

  1. Sri Ragesh P P

CE

  1. Dr. Ushakumari

CHE

  1. Smt. Anupa T

App Sc.

  1. Sri Shanu

AE&I

  1. Sri Sreejith (System Analyst)

AE&I

25

CERD Satellite Committee

a) Dr. Praseetha P Nair (Convener)

CHE

b) Dr. Jithesh P K

ME

c) Dr Kouzer K M

CE

d) Dr Deepak K S

AE&I

26

AICTE/ KTU /NIRF Committee

  1. Smt. Sreele P K (Convener)

CE

  1. Sri. Abdu Rahman

AE&I

  1. Smt. Sajitha

CHE

  1. Dr Jaseela S

ME

27

Internal Exam Cell-KTU & Calicut

  1. Sri. Ahammad Muneer K V (Convenor)

AE&I

  1. Smt. Anupa T

App Sc.

  1. Smt. Padmavathi

CHE

  1. Sri. Ragesh P P

CE

  1. Smt. Silpi M

AE&I

  1. Sri Sajeeb A M

ME

28

Anti-Sexual Harassment Committee/Internal Complaints Cell/Vanitha cell

  1. Dr. Byju Bhai T P (Convener)

App Sc.

  1. Shri. Mohana Kumara

A.A.(Office)

  1. Smt. Resmi

App Sc.

  1. Sri. Saralakshan

S.S. (Offce)

  1. Smt Padmavathi

ChE

29

University Examination Committee

  1. Sri Sanjay M B (Chief Superintendent)

App Sc.

  1. Dr Jithesh P K (Asst to Chief Superintendent)

ME

  1. Prof Sreelekha M G

  1. Smt Suma

Che

  1. Smt Agnes

AE&I

30

Squad for University Examination

  1. Dr. Byju Bhai T P (Convener)

AE&I

  1. Dr Mohandas V P

ME

  1. Dr. Renjana Devi B

ChE

  1. Dr Nowshaja P T

CE

  1. Dr Anirudhan

ME

  1. Dr Celine Mary Stuart

AE&I

31

Professional Bodies

  1. IEEE:Dr Meenakshi K

  1. ISTE: Sri Muneer K K

  1. II ChE- Manilal

32

QEEE coordinator: Sri BrijMohan

33

Committee for centre of Excellance

  1. Dr Ushakumari E R(Convener)

  1. Dr Pradeep V

  1. Dr Nowshaja P T

  1. Dr Meenakshi K

  1. Sri. Raghu kumar C

34

CCE Manager: Dr Pradeep V

35

Time Table Committee

  1. Prof Raveendran C K(Convener)

  1. Smt. Priyaja K V

  1. Sri. Dileep Kumar. P.G

  1. Dr Mary Lubi

36

NSS Program Officer:Manilal

37

Valuation Camp Officials

  1. Dr.K M Kouzar

  1. Sri. Abdu Rahman

  1. Dr Gigi Sebastian

  1. Dr Anirudhan

38

Visiting Faculty Scheme Coordinator: Dr Deepak K S

39

Arts Club Committee

  1. Dr Mohandas(Convener)

  1. Smt Suma

  1. Sri Sreejith S

40

CCTV in Charge : Sri Sujith Kumar

41

TEQIP III Committee

  1. Dr Nowshaja P T (Coordinator )

  1. Dr Gigi Sebastian

  1. Dr. Byju Bhai T P

  1. Dr Mohandas

  1. Dr K Shaji

42

PTA Officials

  1. Dr Ushakumari E S (Secretary)

  1. Smi Shanthini K S (Treasurer)

43

FAB Lab Committee

  1. Prof Jithesh C P (Convener)

  1. Prof Sajitha

  1. Prof Jithesh P K

  1. Ansu V

44

RTI Appellate Authority: Dr Sreejith B

45

Accreditation Coordinator: Beula

46

Preparation of Activity Report:Kouzer K M

47

Land Acquisition Committee

  1. Dr Sreejith B(Convener)

  1. Dr K Shaji

  1. Sri. Raghu kumar C

  1. Dr Ushakumari E S

  1. Prof Raveendran C K

  1. Sri. Abdul Raoof

  1. Smt Silpi M